Etiketter

, , , , , ,

Andy Senorski Steeplechase Open avhölls för andra året.

För den som inte känner till det är Andy en välkänd profil i Göteborgsfriidrotten,bördig från Chicago,gift med Midde(som han tränade)och tillsammans  med henne ansvarig för ÖIS löparsatsning,där sonen Eric är förgrundsfigur.En sympatisk samling,som vi i SAIK gärna samarbetar med.På bilden syns Andy i bakgrunden,lite skymd av evigt unge Per Crona i full sommarträning.

Vi hade ett gäng ungdomar,bara killar,som genrepade inför sina USM och JSM,som går nästa helg.

15-årige Emil Romell,vann sitt heat ,och är redan meriterad via en mersmakande vinst i sin klass på Terräng–SM.

Hanna var naturligtvis på plats,har vunnit hinder på USM för ett par år sen.

Och så Pelle igen-speaker,orakel,krönikör,you name it.

Tack Andy och Midde för ett trivsamt arrangemang.

ASS Open resultat

OBS! Alla tider är manuella!

2008

1500mH (76cm)

Plats Namn Född Klubb Resultat
1. Emil Romell 1993 Sävedalens AIK 4:44.1
2. Carl Senorski 1993 Örgryte IS 4:57.3 PB
3. Pontus Ulander 1993 Sävedalens AIK 4:58.7 PB
4. Emma Dahl 1991 Örgryte IS 5:17.2
5. Johan Christiansson 1995 Örgryte IS 5:25.9 PB
6. Ludvig Torell 1995 Mölndals AIK 5:34.1 PB
7. Jennifer Himaj 1993 GKIK 5:39.9 PB
8. Michaela Lindegran 1995 Mölndals AIK 5:46.3 PB
9. Sara Skogman 1995 GKIK 5:46.6 PB
10. Lisa Jerpenfeldt 1995 Sävedalens AIK 5:47.0 PB
Tobias Karlsson 1995 Sävedalens AIK DNF

2000mH (76cm)

Plats Namn Född Klubb Resultat
1. Lennart Peterson 0 Wärnamo SK 8:11.0 PB
2. Sven-Olof Johansson 1944 Högsbo AIK 9:49.2 PB
3. Lars Söderlund 1943 Manheim 9:54.4 PB

2000mH (91cm)

Plats Namn Född Klubb Resultat
1. Eric Senorski 1989 Örgryte IS 6:01.3 SB
2. Mattias Borg 1985 Ullevi IK 6:05.5 SB
3. David Johansson 1990 Kungahälla AIK 6:28.9 PB
4. Oscar Andreasson 1992 Sävedalens AIK 6:29.9 PB
5. Lars Drageryd 1989 KFUM Örebro 6:31.9
6. Andreas Åkesson 1990 Örgryte IS 6:36.4
7. Sebastian Lundberg 1992 Ljungby FIK 6:39.2 PB
8. Anton Rosdahl 1991 Sävedalens AIK 6:42.6 PB
9. David Petersson 1982 Wärnamo SK 6:45.4 SB
10. Oskar Bryngelsson 1991 Ullevi FK 6:54.9 PB
11. Tobias Gustavsson 1991 Sävedalens AIK 6:57.5
12. Björn Hammar 1992 Sävedalens AIK 7:05.9 PB
13. Niclas Woodbridge 1991 Örgryte IS 7:27.6 SB
14. Mille Hallimariam 1992 Mölndals AIK 7:36.3 PB